Terminológia
Túto sekciu sme zaviedli pre tých, ktorí na našich stránkach narazia na termín, ktorému nerozumejú. Tu by ste mali nájsť vysvetlenia ich otázok. Ak sa tak predsa len nestalo, napíšte nám. My Vám odpovieme a našu terminoilógiu o takúto informáciu obohatíme.
Online / Offline / Hybrid
Online invertor posiela dodaný výkon do siete, energia z neho môže napájať spotrebiče práve zaťažené svojou činnosťou a prebytočná energia putuje do verejnej siete, či už do virtuálnej batérie, alebo len tak zadarmo. Je vhodný len pre systém online. Automaticky “číta“ parametre siete (sínusový priebeh) a dodávaný výkon posiela v presne týchto parametroch von. Nevýhodou je, že pri výpadku dodávky energie z verejnej siete prestane dodávať energiu z FV panelov, nakoľko nemá vzorové parametre.
Offline invertor je určený pre ostrovné systémy úplne oddelené od verejnej siete. Nie je možné ho pripojiť do systému napojenému na verejnú sieť elektrickej energie.
Hybridný invertor oproti predchodcom vie ukladať energiu aj do batérií podľa nastavení pribehu správania, ktoré sa mu nastavia. Aj v systéme bez batérií počas výpadku prívodu energie z verejnej siete dodáva energiu zo solárnych panelov do siete.
MPPT - Maximum Power Point Tracking
znamená sledovanie maximálneho výkonu. Doslovný preklad je o sledovaní bodu maximálneho výkonu na FV paneloch. Jeho úlohou je sledovať najvyššie napätie a prúd v danom momente s cieľom získať najlepšie a najoptimálnejšie parametre. Oproti invertorom typu PVT dosahuje o 30% väčší výnos.
V prípade popisu invertora pod pojmom 2 MPPT môžete rozumieť, že invertor má 2 vstupy typu MPPT, teda že do invertora je možné priviesť 2 stringy (2 káblové vetvy) zo solárnych panelov, samozrejme pri dodržaní invertorom požadovaných rozsahov napätia.
Anti pid funkcia (potenciálna indukované degradácia)
na rozdiel od striedavého prúdu, kde tok elektrónov smeruje raz na jednu a raz na druhú stranu, v paneloch tečie prúd a teda aj elektróny vždy tým istým smerom, čo časom spôsobuje akési vyčerpanie a s tým spojený pokles výkonu panelov. Ďalšou príčinou tohoto javu sú tzv. blúdivé prúdy medzi rámom panela, konštrukcie a panelom samotným, pri neuzemnených systémoch navyše ešte zem. Niektoré značky panelov začínajú deklarovať anti PID funkciu v samotných paneloch.
Funkcia Anti-PID našich invertorov počas nečinnosti (v noci) obráti polaritu napätia na FV paneloch, aby sa elektróny vrátili na svoje miesto. Doplatková funkcia, ktorú u nás získate zadarmo. Priamo sa podieľa na udržiavaní panelov v rovnakej výkonovej úrovni. Pre lepšiu predstavu si prečítajte časť životnosť panelov.
Životnosť panelov
O tejto vlastnosti panelov sa dočítate na internete veľmi veľa. Zistíte, že panely prirodzene strácajú svoju kapacitu výkonu, a to každým rokom poklesom o nejaké to v optimálnom prípade pól až necelé percento. V obrázku nižšie môžete vidieť pokles výkonu nami preferovaných panelov značky DAH Solar, kde môžete vidieť pokles výkonu o 7% po 10rokoch, po 25 rokoch o 25%. Tento jav je vyvolávaný hlavne jednosmerným tokom prúdu a vyčerpávaním elektrónov. Tento jav eliminuje práve anti pid funkcia invertorov, ktoré touto funkciou disponujú. V prípade životnosti panelov môžete v tomto smere naraziť preto na dva parametre, materiálová a výkonová životnosť. Samozrejme že pojmy záruka a životnosť nie sú to isté. Záruka je doba, počas ktorej si je výrobca svojím produktom istý natoľko, že je za ňu ochotný ručiť. Na druhej strane si uvedomme, že ani automobil po 4 rokoch záruky nehádžeme do koša.
Životnosť je doba (snáď podstatne dlhšia) závislá od chemických a poveternostných podmienkach prostredia, do ktorých panely umiestňujete. Životnosť panela končí, keď je potrebné ho vymeniť z dôvodu degradácie materiálov, hliníka rámu a skla na povrchu, alebo poškodením inou silou. Ak sa napríklad bojíte krupobitia a pevnosti tvrdeného skla panelov, vedzte, že dnešné panely sú testované simuláciou krupobitia s krúpami veľkosti 2,5cm s rýchlosťou 80km/hod.
Symetrický / Asymetrický invertor
- Symetrický invertor dokáže posielať len rovnaký výkon do všetkých fáz, čo postačuje pri online systéme, keď nespotrebované prebytky putujú do verejnej siete, alebo sa proste nepoužijú.
- Asymetrický invertor dokáže posielať rôzny prúd do každej fázy podľa odberu. Zaťaženie jednej fázy môže dosiahnuť až 50% celkového výkonu. Ak je na niektorej fáze momentálne väčší odber, invertor "prebytky" z ostatných fáz presmeruje do fázy s väčším odberom. Eliminuje situáciu, keď momentálne viac zaťažená fáza spotrebuje viac ako dostane z invertora a zvyšok čerpá z verejnej siete a ostatné fázy so záťažou menšou ako príjem z invertora prebytky púštajú do verejnej siete von, alebo v prípade virtuálnej batérie sice do nej, ale fáza, ktorá spotrebúva časť energie z verejnej siete „čerpá“ aj distribučné poplatky, ktoré by nečerpala, keby dostala prebytky z ostatných fáz.
Funkcia obmedzovač (limiter)
Táto funkcia monitoruje výšku aktuálneho odberu energie vašou prevádzkou a stav nabitia batérií. Stará sa o uprednostnenie pokrytia aktuálnej spotreby, druhom rade prebytky ukladá do batérií a ak už sú batérie nabité, alebo napriek nabíjaniu batérií a spotreby prevádzky systém produkuje prebytky, púšťa ich do verejnej siete ( do virtuálnej batérie)
BMS
BMS (building battery system, alebo battery management system) je systém vlastného riadenia nabíjania a vybíjania batérie tak, aby sa batéria chránila pred stavmi poškodzujúcimi jej stav a životnosť. Monitoruje napätie každého článku a upravuje jeho nabíjanie a vybíjanie. Ďalej sleduje teplotu batérie a zapisuje predošlé stavy, aby bolo možné vykonávať jej diagnostiku. Batéria bez BMS je ako automobil bez prístrojovej dosky. Vodič môže jazdiť, ale strážiť rýchlosť, stav nádrže, alebo predísť zadretiu motora nedokáže.